Obróbka drewna jest znacznie prostsza, gdy posiadamy odpowiednie wiertła do drewna. Z powodzeniem można dokonać samodzielnych napraw lub przeróbek, a nawet wykonać własny projekt. W tym celu potrzebny będzie nie tylko odpowiedni materiał, ale również sprzęt. Każde wiertło do drewna cechuje się charakterystyczną budową, długością oraz średnicą i każde z nich służy do czegoś innego. Opisane poniżej podstawowe rodzaje wierteł powinny pomóc w uzyskaniu oczekiwanego efektu.
O czym pamiętać podczas wiercenia?
Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią wiertarkę oraz wszystkie niezbędne wiertła do drewna. Aby uzyskać jak najlepszy efekt i precyzję warto umieścić drewno w imadle lub statywie. Przez stabilizację materiału będziesz miał pewność, że otwór będzie precyzyjny, a praca będzie bezpieczna.
Rodzaje wierteł
- Wiertła kręte – klasyczne. Są najczęściej wykorzystywane w przypadku obróbki drewna. Od wierteł służących do pracy z metalem różnią się wierzchołkiem, gdyż zakończone są ostrym kolcem, który poprawia precyzję wierconego otworu. Oprócz tej różnicy są jeszcze ostrzejsze i posiadają inną geometrię ostrzy.
- Wiertła płaskie – łopatkowe i piórkowe. Są one ekonomicznym rozwiązaniem nadającym się do wiercenia otworów o dużych średnicach. Wadą tego rozwiązania jest mniejsza precyzja niż w przypadku wierteł krętych.
- Wiertła do konfirmatów – są to specjalne wiertła do drewna pod wkręty konfirmatowe. Charakteryzuje się pogłębiaczem, który odpowiada za schowanie wkrętów na równo z materiałem.
- Wiertła puszkowe – stosowne w przypadku płyt wiórowych i MDF, nadają się wiercenia większych średnic. Kolec centrujący pomaga pozycjonować wiercony otwór.