Wiercenie otworów w twardych metalach czy blachach nie należy do łatwych zadań. Decydując się na wykonanie tego typu prac trzeba wykazać się odrobiną wiedzy oraz umiejętności. Niezwykle ważny jest dobór właściwych narzędzi. Czym charakteryzują się wiertła stopione?
Istotne cechy wierteł stopionych
Ze względu na posiadany kształt wiertła stopniowe ( https://zamu.pl/wiertla-stopniowe ) bardzo często nazywane są „choinkowymi” lub „stożkowymi”. Narzędzia te służą do wykonywania różnej wielkości otworów w twardym metalu, stali, blachach oraz poszczególnych metalach kolorowych.
Wiertło stopniowe na tle wielu innych odznacza się bardzo charakterystyczną budową geometryczną. Zazwyczaj składa się ono z dwóch ostrzy. Zadaniem pierwszego, czyli dolnego ostrza jest zawsze nawiercanie otworu. Powszechnie przyjęto, że jego wysokość wyznacza zawsze grubość blachy, która to ma zostać obrobiona przez ostrze. Warto pamiętać o tym, że obrabiane tworzywo powinno być zawsze cieńsze od wysokości pierwszego ostrza.
W jaki sposób pracują wiertła stopniowe?
Z pomocą tego wiertła można w szybki oraz sprawny sposób wykonać otwór w każdym metalu. Konstrukcja tych narzędzi jest zbudowana w taki sposób, w czasie pracy w błyskawicznym tempie włączają się dwa ostrza boczne. Zasada ich działania przypomina zatem nieco frezy.
Dużą zaletą tego typu wierteł jest fakt, że narzędzia te centrują się, co umożliwia wykonanie otworu bez dodatkowego nawiercania. Jest to bardzo pomocne zwłaszcza podczas wykonywania otworów w rurach.
Szeroka oferta wierteł stożkowych sprawia, że każdy fachowiec może zakupić produkt idealny dla swoich potrzeb.