Dłuta do wiertarek to jedno z podstawowych narzędzi, jakie są przydatne do prac remontowych w budownictwie.
Jakie właściwości powinno mieć dłuto do wiertarki?
Końcówki do urządzeń udarowych dobiera się, aby wykonać konkretne zadanie. Jest to także związane z właściwościami dłuta, materiału, z jakiego zostało stworzone oraz możliwości jego wykorzystania. Zgodnie z tymi kryteriami dłuta do wiertarki dzieli się na następujące rodzaje:
- końcówki ze stali – mają twarde ostrza, są sprężyste i posiadają dużą trwałość,
- dłuta do młotów obrotowych – wyróżniają się dobrym zahartowaniem, są odpuszczane, co usuwa wszelkie naprężenia hartownicze. Dzięki temu ostrze nie pęka nawet w przypadku mocnych uderzeń,
- bity ze stali wysokowęglowej – dzięki zaawansowanej obróbce cieplnej nabywają dużej twardości, która jest konieczna do burzenia betonu i murów z cegieł lub pustaków.
Uniwersalne dłuta o budowie młotkowej mogą być stosowane do większości typów urządzeń młotkowych.
Jakie są kształty dłuta do wiertarek?
Każde dłuto sds do wiertarki można rozpatrywać także pod kątem formy, jaką przybiera końcówka. Dlatego wśród najczęściej używanych narzędzi wyróżnia się następujące typy dłut:
- płaskie – najczęściej używane, świetnie nadają się do wykonywania kanałów pod obwody elektryczne lub pod światłowód,
- spiczaste – umożliwiają kontrolę nad wielkością kucia oraz jego lokalizacją. Są idealne do wyrównywania wszelkich różnic w fakturze materiału. Sprawdzają się także do skuwania betonu, cegły lub kamienia,
- groszkowniki – można ich używać do wykańczania powierzchni. Służą także do zwiększania walorów estetycznych różnych przedmiotów oraz do wykonywania detali.
Wszystkie powyższe dłuta można zakupić osobno lub w gotowych zestawach. Najczęściej można je spotkać w wygodnych walizkach, które są łatwe do przenoszenia z miejsca na miejsce.