Bukszpan to popularny krzew w Polsce, który dość łatwo się pielęgnuje. Ma też wiele zalet ogrodowych, ponieważ ukształtowanie rośliny pozwala na formowanie naturalnych żywopłotów i ogrodowych figur roślinnych. Niestety, jego też nie omijają szkodniki. Sprawdź, jaki oprysk wybrać, by cieszyć zdrowym i pięknym krzewem w swoim ogrodzie.
Choroby i szkodniki bukszpanu
Niedyspozycję krzewu mogą wywoływać grzyby i wtedy masz do czynienia z:
- Mączniakiem prawdziwym, wyglądającym jak nalot z mąki; grzyb powoduje żółknięcie i opadanie liści
- Zgorzel zgnilakowa, liście tracą kolor, robią się zdeformowane i opadają
- Zamieranie pędów jest kolorystyczną zmianą listków z jasnozielonej, na żółtą i brązową aż w końcu roślina zamiera
- Fytoftoroza, pierwszą oznaką jest więdnięcie rośliny, a potem pojawiają się plamy, które prowadzą do uśmiercenia rośliny wraz z jej pędami
- Biała plamistość liści, choroba ujawnia się w postaci białych, małych plamek liści, na których potem tworzą się czarne punkciki;
Szkodniki, które atakują bukszpan to głównie:
- Ćma bukszpanowa, która objawia się w postaci pajęczyn i gąsienic na krzewie
- Wzdymacz bukszpanowy, powoduje kurczenie liści oraz ich brązowienie
- Przędziorek, który swoją pajęczyną oplata liście, a potem ze złożonych jaj wykluwają się larwy
- Miodówka, owad z rodziny mszyc, które powodują żółknięcie i deformację liści
Jak przeciwdziałać?
Dobry oprysk na bukszpan powinien poradzić sobie z intruzami. Można go zastosować na dwa sposoby: kontaktowy i systemiczny. Pierwszy polega na bezpośrednim spryskiwaniu owada, a drugi na przenikaniu w głąb rośliny. W tym drugim roślina nabiera preparatu w tkanki, a owad, który się nią posili, umrze. Ten sposób ma dodatkową zaletę, chroni krzew przed kolejnymi intruzami. Produkty, które mają uzdrawiać krzew, są tak skomponowane, że masowo i jednocześnie działają na wiele grzybów i szkodników bukszpanu. Na tej stronie można znaleźć szczegółową instrukcję omawiającą proces pozbycia się szkodników.
Co powinien zawierać dobry oprysk na bukszpan?
To przede wszystkim środek chemiczny, który w składzie zawiera substancję czynną, acetamipryd. Po opryskaniu wnika w roślinę i staje się trucizną pokarmową szkodników. Innym aktywnym składnikiem są bakterie Bacillus thuringiensis, które infekują larwy i gąsienice, zwłaszcza ćmy bukszpanowej. Zawsze staraj się zidentyfikować problem i dobrać dedykowany mu środek. Takie selektywne działanie jest bardziej skuteczne i bezpieczne, bo dodatkowo nie uszkadza innych mikroorganizmów. Pamiętaj też, żeby usuwać wszystkie chore i zakażone liście, nawet te, które opadły należy wygrabić spod krzewu. Grzyby lubią rozwijać się w miejscach nieprzewietrzonych i zgniłych.