Napowietrzanie szamba jest jednym z podstawowych procesów, które zachodzą nie tylko w przydomowych oczyszczalniach ścieków, ale również w popularnych oczyszczalniach komunalnych. Dzięki napowietrzaniu ścieków można stworzyć idealne warunki dla bakterii tlenowych, które są odpowiedzialne za rozkładanie zanieczyszczeń.
Co warto wiedzieć o napowietrzaniu?
Samo napowietrzanie polega oczywiście na dostarczeniu odpowiedniej ilości tlenu. Najczęściej odbywa to się poprzez wtłaczania powietrza przez specjalne dmuchawy membranowe i bocznokanałowe. W niektórych przydomowych oczyszczalniach biologicznych stosuje się również mieszadła mechaniczne. Kolejnym rozwiązaniem jest wtłoczenie sprężonego czystego tlenu. Każda metoda napowietrzania szamba ma oczywiście swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Napowietrzanie szamba sprężonym powietrzem
Napowietrzanie szamba sprężonym powietrzem jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod dostarczania czystego tlenu poszczególnym bakteriom. Olbrzymia popularność w dużej mierze wynika z tego, że drobne pęcherzyki powietrza zdecydowanie lepiej rozpuszczają się w ściekach i co najważniejsze mają bezpośredni kontakt ze znacznie większą objętością. Specjalne dyfuzory drobno-pęcherzykowe najczęściej montuje się w bioreaktorach przez samych producentów przydomowych oczyszczalni. Z dobrodziejstwa napowietrzania drobnopęcherzykowego szamba korzysta się również w stosunkowo dużych oczyszczalniach komunalnych. Aby uzyskać satysfakcjonującą wydajność napowietrzania najlepiej dyfuzory umieścić jak najgłębiej to możliwe.