Bogactwo sprzętu elektrycznego używanego obecnie wymaga zastosowania przedłużaczy mieszkaniowych, które umożliwiają podłączenie do sieci w różnych miejscach. Problem wyboru odpowiedniego przedłużacza nie wydaje się szczególnie trudnym dylematem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to ważna kwestia, ponieważ odpowiednia praca tego typu produktu nie tylko zapewnia sprawną obsługę urządzeń i sprzętu, ale również zabezpiecza nasze pomieszczenie od ryzyka pożaru.
Ogólne cechy przedłużacza
Główne cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze przedłużacza mieszkaniowego to:
– maksymalne obciążenie i długość,
– rodzaj izolacji przewodu,
– stopień ochrony IP.
Pozornie może się wydawać, że im dłuższy rodzaj przedłużacza wybierzemy, tym będzie on praktyczniejszy. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wraz ze wzrostem długości dochodzi do spadku jego napięcia. W porze letniej, kiedy temperatura otoczenia jest wyższa, spadki napięcia są również wyższe. Aby uniknąć tego rodzaju spadków, należy wybierać przedłużacz mieszkaniowy dostosowany do wymaganej odległości, a nie dłuższy. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie, przy takim samym obciążeniu, przedłużacza o większym przekroju żyły.
Czy rodzaj izolacji przedłużacza ma znaczenie?
Rodzaj zastosowanej izolacji przedłużacza mieszkaniowego ma duże znaczenie, ponieważ jest to podstawowe zabezpieczenie dla osób korzystających z niego, lub przebywających w pobliżu. Rodzaje zastosowanej izolacji różnią się między sobą wagą. Do domowego użytku, dla majsterkowiczów, kiedy przedłużacz nie jest narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a także urazy mechaniczne wystarczy zwykła izolacja PVC. Do prac budowlanych czy różnego rodzaju warsztatów narzędziowych zalecane są przedłużacze w izolacji wykonanej z gumy. Do prac izolacyjnych i wymagających częstego przemieszczania korzystne jest zastosowanie przedłużacza z izolacją PUR.
Przedłużacz mieszkaniowy z jednej strony powinien być zakończony gniazdem, a z drugiej wtyczką. Oprócz typu uziemienia i ilości faz należy zwrócić uwagę na rodzaj ochrony IP. Konfiguracja IP przedstawia różne poziomy ochrony przed przedostawaniem się ciał obcych, pyłów, czy wilgoci. Oznaczenie przedstawione jest pod postacią dwóch liter IP i dwóch cyfr, które oznaczają zgodność z danymi zawartymi w dwóch tabelach.
Przedłużacze bez uziemienia możemy zastosować w urządzeniach 2 klasy izolacji, w przypadku urządzeń zaopatrzonych we wtyczki z bolcem uziemienia, należy zastosować przedłużacze mieszkaniowe z trzyżyłowym uziemieniem.