Praca związana z elektrycznością wiąże się z niebezpieczeństwem i dużym prawdopodobieństwem okaleczenia. Od zawsze ze względu na bezpieczeństwo związane z urządzeniami elektrycznymi poświęcano wiele uwagi. To dlatego pracownicy narażeni na niebezpieczeństwo używają rękawic, czy specjalnego obuwia i odzieży. Popularne i zapewniające bezpieczeństwo jest również stosowanie mat, które ochronią pracowników przed porażeniem prądem elektrycznym. Elementy wyposażenia ochronnego są wykonane ze specjalnej gumy. Często w pracy z elektrycznością najważniejsze są ręce i dłonie, dlatego rękawice dielektryczne to podstawa.
Z czego wykonane są rękawice dielektryczne i jak je przechowywać?
Rękawice dielektryczne wykonane są z gumy arkuszowej lub lateksu. Mają standardowy rozmiar, czyli zawsze jeden i ten sam. Jednak ich szerokość powinna być tak dobrana, aby przy pracy w chłodzie i zimnie można było nosić pod nimi ciepłe mitenki. Więc jeśli temperatura jest ujemna, pod rękawice należy założyć dzianinowe legginsy. To ochroni ręce przed hipotermią i odmrożeniami. Rękawice dielektryczne muszą być nie tylko prawidłowo używane, ale również oczywiście prawidłowo przechowywane. Pomieszczenie, w którym będą przechowywane rękawice, musi być przede wszystkim suche i dobrze wentylowane. W temperaturze pokojowej, czyli 25 stopni. Trzeba też zadbać, by rękawice nie były narażone na bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym. Odpowiednie przechowywanie rękawic przedłuży ich żywotność oraz przydatność.
Na co zwrócić uwagę przed założeniem rękawic izolacyjnych?
Niestety czasem może się tak zdarzyć, że rękawice mogą być uszkodzone, dlatego przed założeniem i ich użyciem należy obowiązkowo dokładnie je sprawdzić i zwrócić uwagę na tych kilka warunków:
- obecność stempla weryfikacyjnego,
- obecność uszkodzeń mechanicznych i technicznych,
- zanieczyszczenia i wilgoć,
- pęknięcia.
Obecność tych uszkodzeń na rękawicach ochronnych może spowodować wypadek lub poważny uszczerbek na zdrowiu.