Czym są styczniki? W jaki sposób działają i do czego służą? Czy styczniki można podzielić na rodzaje, a jeśli tak, to na podstawie jakich kryteriów? Na te oraz inne pytania odpowiedzi zostaną udzielone w poniższym artykule. Miłej lektury!
Czym jest styk pomocniczy?
Stycznikiem nazywa się elektryczny łącznik mechanizmowy, który przestawia się w inny sposób niż manualny. Stycznik ma jedno położenie styków ruchomych i może załączać, wyłączać i przewodzić prąd. Styczniki są zdolne do pracy w środowisku, w którym może dochodzić do przeciążeń.
Przekaźniki elektromagnetyczne i styczniki działają w bardzo podobny sposób. Obydwa urządzenia załączają cewkę stycznika, a wtedy dochodzi do zamknięcia (zwierania) styków głównych stycznika. Różnicę natomiast można zaobserwować w funkcjach tych urządzeń. Styczników używa się do załączania obwodów głównych. Przekaźniki są wykorzystywane w innym celu: za ich pomocą łączy się obwody pomocnicze.
Stycznik jest więc łącznikiem składającym się z zestyków roboczych zamykanych przy użyciu elektromagnesu. Pozostają w tym stanie, dopóki napięcie cewki znajduje się na odpowiednio wysokim poziomie. Jeśli obwód cewki elektromagnesu zostanie przerwany, nastąpi opadnięcie zwory i otwarcie zestyków roboczych.
Budowa stycznika
Stycznik składa się z:
- cewki;
- styków roboczych, czyli głównych;
- ze styków dodatkowych (styki pomocnicze).
Cewa odznacza się napięciem zasilania. Do jej włączenia potrzebny jest prąd stały lub zmienny (wszystko zależy od typu cewki, który jest używany w danym urządzeniu). Najpowszechniej występujące cewki o określonych parametrach zasilania to cewki typu 12 VDC, 12 VAC, 24 VDC, 24 VAC, 48 VDC, 110 VAC, 230 VAC.
Cewka – charakteryzuje się napięciem zasilania. Aby „uruchomić, wyzwolić” cewkę elektryczną należy zasilić ją prądem stałym lub zmiennym w zależności od typu cewki. Najczęściej spotykane cewki ze względu na napięcie zasilania to:
Styki główne (robocze)
Jak sama nazwa wskazuje: główne styki stycznika występujące najczęściej w liczbie trzech (ze względu na trzyfazowe odbiorniki). Ich rolą jest uruchamianie odbiorników silnoprądowych.
Styki pomocnicze
Styki pomocnicze (tutaj) pełnią funkcję styków przekaźnika i wykorzystuje się je do przekazywania informacji. Załączają się lub rozłączają wraz ze stykami głównymi w momencie wysterowania cewki. Zastosowania styczników pomocniczych: przekazywanie informacji o pracy odbiornika, blokowanie załączenia innego stycznika, podtrzymywanie samodzielne stycznika oraz sterowanie stycznikami (na przykład sterowanie typu kaskadowego).