Szacuje się, że ponad połowę pożarów powoduje sprzęt elektryczny. W sytuacji, gdy brak odpowiednich środków bezpieczeństwa zapobiegającym zwarciom i przeciążeniom, może dojść do przegrzania kabli, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia urządzeń, a nawet pożaru. Z tego względu wymagane jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu, który samoczynnie wyłączy zasilanie w obwodzie elektrycznym w sytuacji zagrożenia. Do ochrony urządzeń w instalacjach budynkowych i przemysłowych stosuje się wyłączniki nadmiaroprądowe, zwane także nadprądowymi lub potocznie „eskami”.
Jak działa wyłącznik nadmiaroprądowy?
Urządzenie składa się z dwóch modułów – zwarciowego i przeciążeniowego, które znajdują się w jednej obudowie. Wyłącznik tego rodzaju może być wyposażony w dodatkowe elementy, takie jak styki pomocnicze, alarmowe, wyzwalacze wzrostowe i zanikowe, napędy zdalne, a także przeciwpożarowe detektory iskrzenia. W sytuacji, gdy dojdzie do obciążenia sieci, wyłącznik w bezpieczny sposób odłączy obwód elektryczny spod napięcia, zapewniając tym samym ochronę urządzeniom i systemom elektrycznym. Do przeciążenia może dojść w momencie przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego poziomu prądu, np. w sytuacji, gdy w tym samym obwodzie jednocześnie jest używanych kilka odbiorników. Z tego względu urządzenia te są szczególnie pożądane z uwagi na bezpieczeństwo, w tym także ochronę przeciwpożarową. Można je dostać w wielu sklepach, m.in. na stronie Eldor.
Jak dobrać odpowiedni wyłącznik nadprądowy?
Zgodnie z normą PN-HD 60364-4-43:2012, tego rodzaju urządzenia powinny być dobrane w taki sposób, by zapewnić działanie aparatu elektrycznego w sytuacji, gdy przepływający przez nie prąd będzie miał większe natężenie niż tzw. długotrwała obciążalność prądowa przewodów Iz. Przy wyborze wyłączników nadmiaroprądowych należy również uwzględnić charakterystykę czasowo-prądową. Według tego kryterium urządzenia dzieli się na 4 grupy:
- charakterystyka A – wyłączniki o natychmiastowym działaniu, stosowane do zabezpieczenia urządzeń elektrycznych,
- charakterystyka B – wyłączniki najczęściej stosowane, zabezpieczające obwody gniazdkowe i oświetleniowe oraz sprzęty AGD i RTV,
- charakterystyka C – wyłączniki wykorzystywane w aplikacjach przemysłowych, stosowane do ochrony urządzeń o dużych prądach rozruchowych,
- charakterystyka D – wyłączniki stosowane w obiektach przemysłowych, służące do zabezpieczenia sprzętu elektroenergetycznego o dużych prądach rozruchowych.
Wyłączniki nadmiaroprądowe nie ulegają przepaleniu i są wielokrotnego użytku. Z uwagi na te cechy urządzenia zastąpiły bezpieczniki topikowe.